Nasza domena

Organizm ludzki to doskonały kompas, który wskazuje właściwy kierunek. Zwykle jednak nie zauważamy wysyłanych przez niego sygnałów i ostrzeżeń, kiedy coś się z nim dzieje. Ja także przez wiele lat je bagatelizowałam.
Sama cierpię na hashimoto, powszechną i równie powszechnie ignorowaną przez pacjentów oraz lekarzy chorobę o podłożu autoimmunologicznym. Dietą bezglutenową, bezlaktozową (beznabiałową), bezcukrową, pozbawioną chemii poprawiłam stan zdrowia, oczyściłam organizm i uszczelniłam jelito cienkie.


Na taki sam sposób żywienia przeszedł również mój mąż. Na początku bez szczególnej wiary w jego skuteczność. Tylko po to, by usprawnić prowadzenie wspólnej kuchni. Jakież było jego zdziwienie, kiedy stopniowo zaczął zrzucać kolejne kilogramy, od zawsze bowiem zmagał się z nadwagą. Własne trudne doświadczenia i problemy ze zdrowiem zrewidowały nasz styl życia i sposób żywienia.

Ale to kwestia indywidualna. To, co szkodzi mnie, daje cudowną energię i odżywia organizm mojego męża. Wsłuchujmy się w siebie.
Domena Smaku proponuje wszystkim styl życia (a nie tylko dietę), który będzie miał dobroczynny wpływ na zdrowie Wasze i Waszych bliskich. Szukamy prawdziwego smaku w jedzeniu prostym, zgodnym z naturą, bazującym na lokalnych, sezonowych, ale najwyższej jakości nieprzetworzonych składnikach. Przywrócimy dawną świetność dobroczynnemu bulionowi naszych babć i mam oraz kiszonkom o probiotycznych właściwościach, pokażemy, jak samodzielnie fermentować (zakwaszać) potrawy.

Stawiamy na świadome odżywianie. Wiedza i owa świadomość budują zaufanie do samych siebie, uczą uważności, pewności siebie, której nie należy jednak mylić ze źle pojętym egocentryzmem czy hipochondrią. Bycie szczęśliwym, zadowolonym z siebie, bycie własnym przyjacielem to nasze niezbywalne prawo. I obowiązek.

Domena Smaku
Małgorzata Hnat i Wojciech Hnat

Autorką zdjęć sesyjnych, zdjęć potraw na stronie głównej i części fotografii potraw do przepisów jest MAGDALENA SOBOTKA. Zdjęcia potraw i gotowanie: WOJCIECH HNAT. Teksty i gotowanie: MAŁGORZATA HNAT.