Mała encyklopedia – jak kupować jajka

Jajko jajku nierówne. Unikamy tych z supermarketów, raczej szukamy na targach uczciwych hodowców. Coraz ich więcej, bo i klient coraz bardziej świadomy i wymagający. Nie dajmy się oszukać korporacyjnym i drobnym cwaniaczkom, którzy stylizują jaja na wiejskie, poprawiają barwę naturalnych żółtek. Słoma na skorupce czy kurze odchody nie świadczą o jakości jaja. Oto kilka rad, jak i gdzie kupować te najcenniejsze.

Jakie jaja kupować

  • Od szczęśliwych kurek, czyli hodowanych w małych przydomowych kurnikach i na podwórkach gospodarstw (w przeciwieństwie do fermowych), karmione ziarnem, zieleniną, resztkami ze stołu, a nie przemysłową karmą, dostarczą nam najlepszych jaj.
  • Ważną rolę odgrywa wiek nioski. Bardzo młode kury (około 28 tygodni) znoszą jajka o niskiej wartości odżywczej. Podobnie jest w przypadku kur starych ( powyżej 97 tygodni). Nioski w średnim wieku dają najbardziej odżywcze jaja.
  • Kolor skorupki zależy od rasy zwierząt i nie ma zbytniego znaczenia, jeśli nie robimy pisanek.
  • Wystrzegajmy się jaj w rozmiarze XXL. Naturalnie kurka daje małe i średnie jajeczka. Stymulowana antybiotykami i hormonami zniesie te nienaturalnej wielkości.
  • Żółto powinno mieć barwę cytrynową.
  • Białko mętne, to świeże jajko; im bardziej klarowne, tym bardziej podejrzane jajo.
  • Jajka to produkt spożywczy, który najdłużej pozostaje świeży bez zabiegów konserwujących. Regulacje prawne nakazują sprzedawać jajka maksymalnie do dwóch miesięcy od ich zniesienia przez kurę (w rzeczywistości są dobre około trzech miesięcy).

 

Jaja ze sklepu

Jeśli nie mamy wyjścia i kupujemy jaja w markecie, ogladamy dokładnie ich etykietkę. Niezbędne dla nas dane osobowe jajka znajdują się na jego skorupce. Wszystkie przeznaczone do sprzedaży detalicznej powinny posiadać numer wyróżniający To specjalny kod, który łatwo odczytać. Ma postać wzoru:

X-YY-ZZZZZZZZ (np. 1-PL-55667788)

Pod X znajdują się cyfry. Określają one sposób chowu kur:

0 – ekologiczny

1 – wolny wybieg

2 – ściółkowy

3 –  klatkowy

YY to litery, które symbolizują kraj pochodzenia jaja, w naszym przypadku będzie to PL.

ZZZZZZZZ – to weterynaryjny numer, pozwalający zidentyfikować producenta. Na ten numer składają się po dwie cyfry: kod województwa, kod powiatu, kod zakresu działalności, kod firmy w powiecie.

Oprócz tego występują klasy jakościowe jajek:

Klasa A – świeże jajka, czyli te, które znajdziemy w sklepach. Skorupka nie jest popękana, a białko jest płynne i klarowne

Klasa A-ekstra – to jajka najświeższe, nie starsze niż siedem dni od daty pakowania. Takie jajka są trudno dostępne w większych sklepach, uchodzą za rarytas.

Klasa B – to jajka drugiej klasy

Klasa C – jajka przemysłowe, niesortowalne, nie nadają się do sprzedaży detalicznej.

Można jeszcze spotkać klasyfikację jajek według ich wagi. Klasyfikację wprowadzono w 1996 roku na jaja spożywcze klasy A. W sprzedaży dostępne są jaja w 4 wielkościach:

XL – bardzo duże: 73 g i więcej – tych unikamy

L – duże: od 63 g do 73 g – jak wyżej

M – średnie: od 53 g do 63 g – najlepsze

S – małe: poniżej 53 g – najlepsze

 

Tekst powstał na podstawie portali:

poradnikzdrowie.pl logowww.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/jaka-wartosc-odzywcza-ma-jajko_33713.html

Polki.pl logohttp://zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl/jak-czytac-oznakowanie-jaj,produkty-artykul,10371711.html#

Zdjęcie z: www.postrachproducentow.blox.pl

Brak komentarzy til "Mała encyklopedia – jak kupować jajka"

    Odpowiedz

    Twój adres email nie będzie opublikowany