Sałatka pomidorowa z czarną solą kala namak

Pochodzę z domu, gdzie panował kult pomidora. Mój tata, ogrodnik pasjonat, nawozi rośliny, które później zjadamy, naturalnym kompostem, nic się nie marnuje, nic się nie wyrzuca. Jako dziecko odrabiałam lekcje w pokoju zastawionym sadzonkami pomidorów, pachnącymi intensywnie, trochę kwaśno. Pamiętam też, jak tata wracał ze szklarni ufarbowany na zielono. Dopieszczane przez niego, co wieczór podlewane, podwiązywane rośliny w dowód wdzięczności naznaczały go. Bardzo trudno takie plamy z liści pomidorów sprać. Zwykle od lipca do późnej jesieni królowały na naszym stole w różnych postaciach. A zimą piliśmy sok pomidorowy mojej mamy – specjalnie dla nas przecierany z pestkami.

Kiedy się dowiedziałam, że smaczne i zdrowe warzywo z rodziny psiankowatych powinni ostawić chorzy na hashimoto, było to dla mnie trudne. Ze względu na ukochany smak i rodzinną tradycję. Nie jadłam pomidorów i wszystkich psiankowatych przez rok (choć wystarczy odstawić je na 3 miesiące, by organizm się oczyścił). Teraz, jak radzi Bożena Kropka, powróciłam do pomidorów – wprowadziłam do menu małe ilości co cztery dni, zgodnie z dietą rotacyjną. Ale tylko takie bez nawozów i chemii. I sezonowo, czyli latem. Ziemniaki jem raz na dwa tygodnie lub rzadziej, Psiankowate zaraz po glutenie, innych zbożach bezglutenowych, produktach mlecznych, roślinach strączkowych, cukrze radzi się wyeliminować u hashimotowców, ponieważ mogą źle wpływać na rozszczelnione, chore jelita. Dodatkowo u osób mających problemy z histaminą m.in. pomidor powoduje uwalnianie jej z komórek tucznych, czyli magazynów tej obecnej w naszym organizmie substancji. Jedna z teorii naukowych donosi, że histamina pełni funkcję trucizny, która ma likwidować pasożyty dostające się do organizmu. Wyrzutom histaminy sprzyja dzisiejsza przetworzona żywność. Więcej pisaliśmy i histaminie i o dobroczynnych właściwościach pomidorów na naszym blogu (Morze histaminy, Pomidory kiszone po ukraińsku).

Znalazłam też ciekawe informacje na temat zielonych pomidorów, liści i pędów pomidorowych. Czerwone owoce zawierają czerwony barwnik, antyutleniacz likopen, który chroni przed nowotworami. Za to liście i pomidory zielone obfitują w tomatynę (alkaloid pomidorowy), a nie trującą solaninę, jak sądzono do niedawna (zawierają ją niejadalne liście ziemniaków). Tomatyna działa grzybobójczo i obniża poziom złego cholesterolu, tzn. cholesterol nie wchłania się w jej obecności. Młode listki pomidorowe stanowią naturalny roślinny antybiotyk. Ale tomatyna to jednak substancja toksyczna. W nadmiarze szkodzi, wywołuje wymioty, biegunki, kolki. Pamiętajcie, nie za dużo tych listków.

Uzupełnię wpis, kiedy spróbuję ich sama. Ale jeśli chcecie poeksperymentować sami, posypcie pikantnymi i kwaskowatymi listkami sałatkę pomidorową.

Czarna sól,

czyli w hindi kala namak, to kluczowa przyprawa w Indiach. Wcale nie jest minerałem, jak twierdzą sprzedawcy i specjaliści od marketingu. Otrzymuje się ją ze zwykłej soli – kamiennej lub pozyskiwanej ze słonych jezior. W stanie nieprzetworzonym zawiera głównie siarczan sodowy. Jest prażona w wysokiej temperaturze z dodatkiem węgla drzewnego. Tradycyjnie przy produkcji czarnej soli używa się suszonych owoców lub kory egzotycznych roślin: amli (Phyllanthus emblica), haradu (Terminalia chebula) lub popiołu z rośliny zwanej khar.  Podgrzanie soli do temperatury powyżej 800°C powoduje jej stopienie. W obecności węgla zachodzi reakcja chemiczna i siarczan sodu zostaje częściowo zredukowany do siarczku sodu nadającego kala namak charakterystyczny jajeczny zapach oraz smak. Stopiona sól zastyga w specjalnych formach. Ma ciemnofioletowobrązową barwę. Bloki kruszy się na niewielkie kawałki lub mieli na proszek. Wbrew swojej nazwie sproszkowana czarna sól jest koloru szaroróżowego. Przysmak w kuchni wegetariańskiej, zastępuje doskonale smak jajek.

A dlaczego bazylia grecka drobnolistna. Wspaniale prezentuje w doniczce jako roślina ozdobna (ma kulisty kształt). Miniaturowe listki ładniej wyglądają na talerzu. Bazylia zwyczajna bardzo szybko zakwita, a wtedy jej liście stają się twarde i niezjadliwe.

Składniki na 4 osoby (dla każdej po jednym gatunku i kolorze pomidora):

4 pomidory czerwono-zielone (np. Black Zebra)

4 pomidory czerwone, najlepiej mięsiste (np. big raspberry, bawole serca lub malinowe)

4 pomidory żółte (mogą być podłużne)

4 pomidory zielone (np. odmiana zielono-żółta green zebra)

Sól czarna indyjska kala namak do smaku

Pieprz czarny lub ziołowy

Świeża bazylia grecka drobnolistna

Oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia, nierafinowana

Czas przygotowania: 10 minut

 

Wykonanie:

Niezwykle prosta i efektowna sałatka. Ale przecież nie urządzamy konkursu na najbardziej skomplikowaną potrawę. Ma być zdrowo, bez chemii, warzywnie, lekko i… szybko. Zaletą tej sałatki jest brak wymagań. Możecie ją też przyrządzić nad morzem czy na łódce, czyli w warunkach polowych. Ważne, że na świeżo i sezonowo.

Na talerzu kroimy w plasterki wszystkie rodzaje pomidorów. Wtedy widać strukturę miąższu i różnorodność kolorów. Solimy do smaku, próbujemy, czy rzeczywiście sałatka wymaga pieprzu, i dopiero wtedy przyprawiamy. Kala namak ma bardzo intensywny jajeczny smak. Pan Bulionik zwykle nie łączy jej z innymi przyprawami. Całość posypujemy maleńkimi listkami greckiej bazylii i polewamy najlepszą włoską oliwą – taką, która lekko piecze w gardle i ma gorzkawo-cierpki smak, a w butelce szklanej (koniecznie ciemnej) pozostawia naturalny osad. Prosto i smacznie.

PORADY PANA BULIONIKA

UWAGA!

  1. Za każdym razem, kiedy do sosów, kanapek, sałatek, passat (przecierów) pomidorowych zdejmujecie skórkę z czerwonych pomidorów, suszcie ją (najlepiej na siatce z żyłki) na słońcu i taką suchą jak pergamin przechowujcie w słoiku. Przyda się. Niebawem zamieścimy przepis, jak wykorzystać suszone skórki pomidorów.
  2. Sól indyjską kala namak najlepiej kupić przez Internet. Przy okazji zamówić np. sól himalajską, mąkę kokosową, mleko kokosowe, olej kokosowy, olej lniany. Ceny w sklepach internetowych nawet z kosztami przesyłki są często niższe niż w markowych sklepach z organiczną żywnością.

 

Korzystałam z informacji na portalach i blogach:

alpacasquare.plwww.alpacasquare.pl

 

herbiness.comwww.herbiness.com

ajwendieta.plwww.ajwendieta.pl

smak-indii.pl/www.smak-indii.pl/

 

 

oraz z książki

Pokonaj alergie Bozena KropkaBożeny Kropki „Pokonaj alergię”

2 komentarze til "Sałatka pomidorowa z czarną solą kala namak"

  • comment-avatar
    przepis na naleśniki 2 października 2016 (23:36)

    Twoja sałatka wygląda pysznie, bardzo fajny przepis 🙂

    • comment-avatar
      domenasmaku 3 października 2016 (20:57)

      Bardzo dziękujemy. 🙂

Odpowiedz

Twój adres email nie będzie opublikowany