Bez glutenu, bez mleka, bez laktozy, bez chemii, z mąką ryżową. Nie zawiera barwników spożywczych, sztucznych dodatków do żywności. To nie koniec jego zalet. Naturalnie jasny bezglutenowy biszkopt z mąki ryżowej wychodzi bardzo lekki i puszysty. Delikatności dodaje mu właśnie mąka ryżowa. Jeśli chcecie nadać swojemu bezglutenowemu biszkoptowi ciekawy kolor, poeksperymentujcie z barwnikami spożywczymi, ale naturalnymi, np. kurkumą, matcha (zieloną herbatą w proszku) lub pastą z liści pandanu. Nie warto do żywności, którą z taką pieczołowitością przyrządzamy sami w domu, dodawać żadnych barwników spożywczych sztucznie wytwarzanych, a jedynie naturalne. Jeśli tak jak ja chorujecie na hashimoto lub inne choroby autoimmunologiczne, unikajcie gotowych produktów spożywczych. One zawierają najwięcej dodatków do żywności i barwników spożywczych syntetycznych.
Wśród wszystkich barwników spożywczych jedynie 16 jest naturalnych, a 3 są identyczne z naturalnymi. Oczywiście, prym wiedzie kurkumina (E100). Otrzymuje się ją z najzdrowszej przyprawy świata – kurkumy. Żywność zawdzięcza jej żółtą barwę. Jeśli kupujecie ekologiczne musztardę, koncentraty, napoje, ciastka czy przyprawy, możecie mieć gwarancję, że dodano do nich kurkumę, kurkuminę bądź ryboflawinę (E101) o żółto-pomarańczowym odcieniu. Znajdziecie ją przeważnie w produktach zbożowych, przetworach mlecznych, serach.Bardzo niebezpiecznymi dla zdrowia odpowiednikami naturalnych barwników spożywczych są barwniki spożywcze syntetyczne. Gotowe produkty spożywcze (napoje izotoniczne, ciasta, musztardy, płatki kukurydziane itp.) o pięknej żółtej barwie zwykle kryją w sobie dwie szkodliwe substancje: tartrazynę (E102) i żółcień pomarańczową (E110), sztuczny barwnik spożywczy znajdujący się w likierach owocowych, marcepanie, zupach w proszku, konserwach rybnych, płatkach zbożowych. Wszystkie syntetyczne barwniki widnieją na liście E, która dopuszcza je do spożycia w krajach UE. Ale używania E110 zakazały Norwegia i Finlandia.
Liczne badania potwierdzają związki między ADHD u dzieci a spożyciem przez nie nadmiernej ilości konserwantów, sztucznych dodatków do żywności, takich jak właśnie sztuczne barwniki spożywcze.
Tartrazynę (E102) podejrzewa się o to, że nasila bezsenność, powoduje problemy z nauką, koncentracją. Żółcień pomarańczowa (E110) może wywoływać pokrzywkę, duszności.
Dlatego do naszego pomarańczowego bezglutenowego biszkoptu dodałam zdrowa i naturalną kurkumę. Więcej o jej leczniczych właściwościach, wskazaniach i przeciwwskazaniach w diecie w hashimoto znajdziecie w naszym przepisie na Placuszki gryczano-marchewkowe.
Zwyczajny bezglutenowy tort na mące ryżowej smakuje i pachnie orientalnie – Indiami. A nasączony cytrusowym ponczem wybornie się komponuje z białym lekkim kremem kokosowo-limonkowym. Na Boże Narodzenie taka orientalna alternatywa dla naszego rodzimego makowca.
Matcha także już barwiłam zeszłoroczne bożonarodzeniowe Kruche ciasteczka z zieloną herbatą i Zieloną babkę jaglano-batatową. Znajdziecie tu również dokładnie opisane prozdrowotne właściwości matcha oraz jej wskazania i przeciwwskazania w diecie w hashimoto.
Składniki na małą tortownicę o śr. 24 cm:
Wersja pomarańczowa bezglutenowego biszkoptu z mąką ryżową:
6 średnich wiejskich jajek (żółtka oddzielamy od białek)
1/2 szklanki stewii lub ksylitolu
6 łyżek mąki z brązowego ryżu (po 1 łyżce mąki ryżowej na jajko, wychodzi więc ok. 1/2 szklanki mąki ryżowej)
1/3 szklanki skrobi ziemniaczanej (w wersji zielonej bezglutenowego biszkoptu z mąką ryżową lub czekoladowej skrobię zastępujemy matcha lub kakao)
1 łyżeczka proszku do pieczenia bez fosforanów
1 i 1/2 łyżeczki kurkumy
Nierafinowany olej kokosowy do wysmarowania tortownicy
Grubo zmielona mąka gryczana do wysypania tortownicy
Czas przygotowania: ok. 40 minut
Wykonanie:
Mieszamy wszystkie sypkie składniki. Tortownicę smarujemy obficie nierafinowanym olejem kokosowym i wysypujemy mąką gryczaną. Białka ubijamy na sztywną pianę, stopniowo wsypujemy stewię po 1 łyżce, cały czas ubijamy. Piana musi być bardzo gęsta, sztywna i lśniąca. Dodajemy do niej ostrożnie po żółtku, za każdym razem ubijamy. Po dodaniu wszystkich żółtek ubijamy jeszcze 4 minuty. Ostrożnie mieszamy z suchymi składnikami, tak by piana nie straciła swojej puszystości. Wlewamy masę do formy, delikatnie wyrównujemy i wstawiamy na 25 minut do piekarnika nagrzanego do 175 stopni Celsjusza. Sprawdzamy przed wyjęciem, czy patyczek jest suchy. Energicznie wyciągamy biszkopt i studzimy.
Korzystałam z następujących portali:
https://zdrowie.tvn.pl/a/najgrozniejsze-dla-naszego-zdrowia-sztuczne-barwniki-gdzie-je-znajdziemy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_chemicznych_dodatk%C3%B3w_do_%C5%BCywno%C5%9Bci
Brak komentarzy til "Biszkopt bez glutenu z mąką ryżową"