Tort został wykonany całkowicie bez mleka, bez laktozy, bez chemii i bez glutenu oraz bez cukru. Krem bez mleka? To niewykonalne, myślałam kiedyś. Ale dziś możliwości i dostęp do bezglutenowych produktów spożywczych są tak duże, że zdobycie ich nie stanowi problemu. Dieta bezglutenowa może okazać jeszcze smaczniejsza niż glutenowa, a na pewno zdrowsza. Pod warunkiem jednak, że wykluczymy z naszego menu wszystkie gotowe produkty spożywcze i chemię, czyli wszystkie sztuczne dodatki do żywności, barwniki spożywcze. Kolorowy tort bezglutenowy z kremem bez mleka smakiem nie odbiega od tego glutenowego pszennego, a nawet jest lepszy.
Cóż szczególnego w prostych biszkoptowych plackach, dżemie i kremie? Zawsze w domu słyszałam, że sztuka to nasączanie tortu, czyli poncz. Suchy tort, zwłaszcza tort bezglutenowy, nie będzie nikomu smakował. Zbyt wodnisty nie będzie wyglądał estetycznie. Krem bez mleka i masła? Nie powinien mieć zbyt rzadkiej konsystencji. A dżem najlepiej mieć swój w piwnicy. Oczywiście, bez cukru.Mleko kokosowe i olej kokosowy
W świecie bezglutenowym zawrzało, kiedy m.in. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) opublikowano badania dotyczące szkodliwości oleju kokosowego. To, że zawiera on nasycone kwasy tłuszczowe, wiadomo nie od dziś. Podwyższa poziom złego LDL i dobrego cholesterolu HDL. Ale jednocześnie obniża zawartość trójglicerydów we krwi. „Sugeruje się, że wpływ kwasu laurynowego (głównego składnika tłuszczu kokosowego) na poziom cholesterolu jest indywidualny i może zależeć od ilości i proporcji tłuszczów w diecie”. Poza tym w diecie w hashimoto i w chorobach autoimmunologicznych najbardziej pożądane są produkty spożywcze, które nie pogłębiają stanów zapalnych w organizmie, a wręcz je łagodzą. A mleko kokosowe tak samo jak olej kokosowy zawierają nasycone krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA), które wyciszają przewlekłe stany zapalne, charakterystyczne w reumatyzmie i chorobach autoimmunologicznych, np. w hashimoto.
Mleko kokosowe na infekcje
Kwas laurynowy i inne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe mleka kokosowego zmniejszają ryzyko infekcji, zwalczają bowiem wirusy i bakterie. Mleko kokosowe jest skutecznym antidotum na wrzody żołądka.
Mleko kokosowe: witaminy i mikroelementy
„Porcja 100 g pokrywa dzienne zapotrzebowanie na mangan w 46 procentach, na miedź w 13 procentach, na fosfor w 10 procentach, a na magnez, żelazo i selen w 9 procentach. Zawiera także niewielkie ilości witaminy C, niacyny, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B” (za www.poradnikzdrowie.pl).
A chorzy na hashimoto mają poważne niedobory manganu, żelaza, magnezu. Potrzebują także tłuszczu, który podczas metabolizmu zmienia się w glukozę, czyli dostarcza energii osłabionym przy hashimoto nadnerczom. Więc nie bez powodu w diecie AIP protokół autoimmunologiczny paleo mleko kokosowe i olej kokosowy pełnią tak ważną funkcję.
A nasz krem kokosowy bez mleka będzie więc wymarzony w diecie w hashimoto.
UWAGA!
Jeśli cierpicie na SIBO, nadwrażliwość jelit i macie częste biegunki, poza skutecznym leczeniem lekami i probiotykami, powinniście przestrzegać diety, np. low FODMAP, GAPS. Należy unikać wtedy mąki kokosowej i mleka kokosowego, przynajmniej w najbardziej restrykcyjnej fazie diety, oraz słodzików: stewii i ksylitolu, fruktozy, miodu itp. Dlatego krem kokosowy, choć bez mleka, nie będzie dla was wskazany. W przypadku kandydozy w ogóle musicie odstawić nawet naturalne słodycze i słodkie owoce. Te choroby często towarzyszą hashimoto.
Składniki:
2 Biszkopty bez glutenu z mąką ryżową: pomarańczowy i zielony o śr. ok. 24 cm
Korzenny dżem rabarbarowy domowej roboty lub inny kwaskowaty
Poncz cytrusowy (potrzebujemy ok. 400 ml, ale powstanie więcej, byśmy mogli go wypić podczas robienia tortu):
sok z 1 limonki
sok z 2 pomarańczy
sok z 2 cytryn
3/4 szklanki zimnej wody przegotowanej
1 szklanka prosecco lub szampana wytrawnego
6–7 łyżek stewii lub ksylitolu
Na blat o śr. 24 cm i wysokości 2 cm potrzebujemy ok. 100 ml ponczu
Krem kokosowy:
3 i 1/2 szklanki śmietanki kokosowej z kartonu (przypomina emulsję, a w rzeczywistości to mleko kokosowe o dużej zwartości tłuszczu, z niewielka ilością wody, bardzo gęste)
3 i 1/2 łyżki mąki kokosowej
3 i 1/2 łyżki stewii lub ksylitolu
3 i 1/2 łyżki soku z limonki, cytryny lub pozostałego z nasączania ponczu
Do dekoracji:
1 pomarańcza (wyfiletowane cząstki bez białych włókien)
Kilka świeżych listków laurowych
Czas przygotowania: ok. 1,5 godziny (bez pieczenia biszkoptów)
Wykonanie:
Najpierw przygotowujemy krem. Ubijamy na sztywno śmietankę, dodajemy stewię, ubijamy, by się rozpuściła. Miksujemy masę z mąką kokosową, na końcu dodajemy poncz lub sok cytrynowy, miksujemy. Trzeba sporo kremu zostawić na pokrycie nim tortu. Ale jeśli wam zabraknie, zawsze można szybko dorobić.
Biszkopt bezglutenowy z mąką ryżową jest niezwykle delikatny. Przekrawamy go dużym nożem, nacinając z boku od zewnątrz i zanurzając czubek noża w środku, po czym trzymamy lewą ręką od góry biszkopt i przesuwamy ciasto, a w prawej ręce trzymamy nóż. Mamy wrażenie, jakby płynął sam w cieście. Zawsze boję się przekrawać biszkoptów do tortu, bo wychodzi nierówno. Robi to Wojtek. Kładziemy zielony blat biszkoptowy na talerzu na nóżce, nasączamy go podaną porcją ponczu, nakładamy niezbyt grubą warstwę Korzennego dżemu rabarbarowego, przykrywamy warstwą kremu, układamy równo pomarańczowy blat, nasączamy go ponczem, kolejna warstwa kremu, blat żółty lub zielony, nasączanie, krem i kończymy blatem, który również nasączamy. Cały tort pokrywamy kremem za pomocą noża lub specjalnej szpatułki. Ma być gładko, ale bez zbędnego perfekcjonizmu. Robienie tortu i jego jedzenie mają być przyjemnością. Posypujemy nasz tort bezglutenowy matcha i kurkumą. Dekorujemy tort listkami laurowymi i cząstkami pomarańczy – nawiązują do cytrusowego ponczu. Ale jeśli dacie do tortu dżem porzeczkowy lub winogronowy, udekorujcie go takimi owocami na zewnątrz.
Smacznego!
Korzystałam z następujących portali:
Brak komentarzy til "Kolorowy tort z kremem kokosowym"