Galettes bretonnes tradycyjnie przygotowywano z mąki gryczanej w rolniczej i biednej Bretanii. Jadano je z solą lub masłem. Farsz dodawano od święta i w niedziele. My zmieliliśmy drobno niepaloną grykę w naszym młynku do mąki (informacje w przepisie Gryczany chleb bezglutenowy). Obfituje ona w witaminę E, naturalny przeciwutleniacz, magnez, potas, fosfor, cynk i żelazo. Podczas uprawy tej cennej rośliny pozyskuje się flawonoidy, przeciwutleniacze, które zapobiegają miażdżycy oraz chorobom serca. Podczas prażenia kaszy gryczanej dawka flawonoidów maleje prawie pięciokrotnie.
W 100 g niepalonej, czyli białej, znajdziemy od 19 mg flawonoidów, w palonej – tylko do 4 mg. Dlatego w naszych przepisach nie używamy w ogóle kaszy gryczanej ciemnej. Jednym z takich flawonoidów jest rutyna, która spowalnia utlenianie witaminy C, dlatego często wchodzi w skład preparatów farmaceutycznych z witaminą C.W medycynie chińskiej wyciąg z ziela gryczanego służy obniżeniu poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Zaś napar z liści i kwiatów gryki wg medycyny ludowej pomaga pozbyć się pierwiastków promieniotwórczych z organizmu. Niski indeks glikemiczny rośliny jest zbawienny dla cukrzyków, chorych na hashimoto i otyłych.
Galettes jada się raczej na słono. My proponujemy na słodko – z nutellą z awokado lub wytrawnie – z zielonym masłem z awokado i kolendrą. Ale to tylko propozycja. Spróbujcie ich z naszym Pasztetem mięsno-jaglanym, roszponką, rukolą i świeżo wyhodowanymi domowymi Aktywnymi kiełkami albo grillowanymi warzywami, Domowym kawiorem, humusem i kiszoną marchewką. Lub duszonymi na Bulionie szczęścia porami z dodatkiem gałki muszkatołowej i świeżych ziół. Możliwości i pomysłów jest nieskończenie wiele. Bon appetit!
Składniki na 10-12 sztuk:
250 g drobno mielonej mąki gryczanej (z białek kaszy gryczanej)
500 ml letniej wody
2/3 łyżeczki soli himalajskiej lub kamiennej kłodawskiej niejodowanej
2 jajka lub lub w wersji dla wegan i uczulonych na jajka – łyżka zmielonej chia (szałwii hiszpańskiej)
1 łyżka stopionego klarowanego masła, nierafinowanego oleju kokosowego lub oliwy z pierwszego tłoczenia (do ciasta)
olej kokosowy do smażenia
Czas przygotowania: ok. 2 godzin (ze smażeniem)
Wykonanie:
Miksujemy mąkę gryczaną, sól, jajka, płynny tłuszcz i wodę na gładkie ciasto. Pierwszy raz byłam przerażona, bo ciasto jest naprawdę bardzo rzadkie. Takie właśnie powinno być. Smarujemy odrobiną oleju kokosowego rozgrzaną patelnię i rozprowadzamy kawałkiem papierowego lub pędzelka. Jeśli ciasto się rozwarstwiło, mieszamy. Jeżeli stało się zbyt gęste, dolewamy wody. Powoli nalewamy porcję ciasta na rozgrzaną patelnię małą chochlą, drugą ręką obracając patelnię w powietrzu, aby ciasto się rozlało cienką warstwą równomiernie na całej powierzchni. Galettes muszą być bardzo cienkie i nie wymagają przewracania oraz smażenia z obu stron, co daje nadzieję, że się tak łatwo nie porwą.
PORADY PANA BULIONIKA
- Jeśli nie macie czasu smażyć wszystkich galettes naraz, wstawcie ciasto na 1, 2 godziny lub do następnego dnia do lodówki i przyrządźcie naleśniki na świeżo.
- Przed każdym kolejnym naleśnikiem warto przecierać patelnię nasączonym tłuszczem papierowym ręcznikiem, żeby resztki ciasta się nie przypalały.
- Ciasto powinno być na tyle płynne, by szybko przykryło powierzchnię patelni, a patelnia na tyle gorąca, by ono natychmiast do niej przywarło. Taka miłość od pierwszego wejrzenia.
- Naleśniki najlepsze są prosto z patelni, wystarczy, że białko jaja się zetnie (2-4 minuty) i możemy je już wykładać na talerz.
- Mąka czy to kupowana, czy samodzielnie mielona różni się grubością przemiału. Dlatego sami musicie korygować ilość wody. My podajemy jej orientacyjną porcję.
Korzystałam z: magazynu „Bez glutenu” nr 6 (Przepis na galettes); portali: www.ekologia.pl oraz www.poradnikzdrowie.pl
3 komentarze til "Naleśniki francuskie galettes"
Nutella i Wytrawne zielone masło z awokado | Domena smaku 21 listopada 2015 (15:48)
[…] Ponieważ nie mogę jeść tej przepysznej nutelli, Wojtek przygotował dla mnie Wytrawne zielone masło z awokado ze świeżą kolendrą, oliwą, limonką i czosnkiem. Kiedy jem awokado co kilka dni, zawarta w nim histamina nawet jest dla mnie łaskawa. Nutella świetnie smakuje jako samodzielny deser, a zielone masło – na grzance bezglutenowego chleba. My proponujemy oba specjały z gryczanymi wytrawnymi Francuskimi naleśnikami galettes. […]
Makaron bezglutenowy na gotowanej gryce | Domena smaku 27 maja 2016 (14:40)
[…] Wojtek postanowił zrobić sam gryczany. Na temat gryki też wielokrotnie się rozpisywałam (Naleśniki francuskie galettes, Korzenne kaszotto z cukinia i jabłkiem), więc oszczędzę Wam naukowych elaboratów. Przejdźmy […]
Naleśniki 21 września 2016 (00:33)
Wyglądają cudnie, uwielbiam naleśniki:)